Jesteśmy członkami:

Jesteśmy członkami:

 

Email: biometan@biometan.org

Telefon: +48 797 560 223

Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

Biuro w Warszawie:

Jana Pawła II 70/2

00-175 Warszawa

 

Skontaktuj się z nami

mail: biometan@biometan.org

tel. +48 797 560 223

 

 

Polityka Prywatności Stowarzyszenia

biometan@biometan.org

+48 797 560 223

 

  1. pl
  2. en
  3. uk
Krajowy Plan Odbudowy Biometan

Korzyści płynące z biogazu - prof. Alina Kowalczyk-Juśko

25 października 2021

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na korzyści płynące z funkcjonowania biogazowni wskazuje prof. Alina Kowalczyk-Juśko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie,  członkini Polskiego Stowarzyszenia Biometanu oraz jedna z autorek raportu "Wieprzowina - Nowa perspektywa". 

 

Jej zdaniem, biogazownie jako odnawialne i czyste źródło energii, zastępując produkcję energii z paliw kopalnych, zmniejszają emisję dwutlenku węgla i substancji zanieczyszczających powietrze (szczególnie, gdy zastępują produkcję energii z węgla). Znacząco redukują też emisje innych gazów cieplarnianych(podtlenku azotu i metanu) ze źródeł rolniczych.

 

Z szacunków Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wynika, że wykorzystanie całego biogazowego potencjału Polski z surowców odpadowych powstających w rolnictwie i jego otoczeniu (przemyśle rolno-spożywczym) pozwoliłoby na wyprodukowanie nawet 13,5 mld m3 biogazu.

 

Jak wynika z raportu Związku Polskie Mięso, „Wieprzowina - nowa perspektywa”. dzięki produkcji biometanu m.in. z odpadów rolno-spożywczych można zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych pochodzących z rolnictwa nawet o 80 proc. Będzie to możliwie dzięki budowaniu biogazowni.

 

Link do pełnego artykułu z udziałem prof. Aliny Kowalczyk-Juśko [kliknij tutaj]

LInk do całego raportu "Wieprzowina - Nowa perspektywa" [kliknij tutaj]