This is text element. Double click this element to edit text. You can change size, position and all other parameters including background, border and many more. You can also enable animation for them so they will appear with selected effect on the page.

Czy i jak Polska powinna korzystać z doświadczeń innych krajów przy opracowywaniu wymagań technicznych i  jakościowych dla biometanu zatłaczanego do sieci gazowej?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chciałbym aby pytanie brzmiało - czy i jak Polska powinna korzystać z doświadczeń innych krajów przy opracowywaniu systemów wsparcia operacyjnego i/lub inwestycyjnego dla biometanu zatłaczanego do sieci gazowej?

Wówczas ma ono charakter retoryczny a odpowiedź jest oczywista - TAK.

Zawężanie tematu do spraw technicznych, dawno już zresztą przesądzonych, ma na celu „utopienie” tematu biometanu w morzu jałowych dyskusji na drugorzędne tematy.

Tymczasem w Polsce nie mamy ani jednej biogazowni metanowej, a w Europie na koniec 2017 było ich już 540 o zdolności produkcyjnej około 2 mld m3 biometanu, co stanowiło blisko 0,5 % całego zużycia gazu ziemnego.  

Przodują oczywiście Niemcy z ok. 1 mld m3 produkcji, na podium zajmują jeszcze miejsce Wielka Brytania i Szwecja. 

Na koniec 2018 biogazownie metanowe pracowały już w 17 krajach, najbardziej ambitne plany ma Francja, w której w latach 2017-2018 przybyło 41 instalacji. Francja odnotowuje największy wzrost instalacji biometanowych m.in. ze względu na korzystne warunki jakie stworzono w ramach systemów wsparcia. Ambitnym celem jest posiadanie we Francji w jak najkrótszym czasie  1000 biogazowni metanowych podłączonych do sieci, co pozwoliłoby zastąpić ok. 10 % zużywanego gazu ziemnego biometanem.

Wykorzystanie wzorców francuskich oprócz niewątpliwego skutku boomu inwestycyjnego ułatwi wszelkie procedury w Brukseli, przed którymi jesteśmy bez przerwy straszeni.

31 sierpnia 2019

Nasza odpowiedź na pytanie ze strony Magazynu Biomasa

  1. pl
  2. en
  3. uk

 

biometan@biometan.org

+48 797 560 223

Polityka Prywatności Stowarzyszenia

Skontaktuj się z nami

mail: biometan@biometan.org

tel. +48 797 560 223

 

 

 

Email: biometan@biometan.org

Telefon: +48 797 560 223

Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

Biuro w Warszawie:

Jana Pawła II 70/2

00-175 Warszawa

 

Jesteśmy członkami:

Jesteśmy członkami: