Scandinavian Biogas zainwestuje 130 mln złotych w rozbudowę zakładu Gladö Kvarn, co uczyni go największym zakładem bio-LNG w Europie północnej.

Zakład będzie produkować 220 GWh Bio-LNG rocznie, co odpowiada ilości energii 22 mln litrów oleju napędowego. Dla porównania biogazownia w Branicach, za powstanie której jest odpowiedzialne Polskie Stowarzyszenie Biometanu, docelowo ma produkować ok. 50 GWh rocznie. Obecnie zakład Gladö Kvarn wytwarza 80 GWh na rok.biometan
07 lutego 2022

Powstanie największy zakład produkcji biometanu w Europie Północnej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ukończenie rozbudowy planowane jest na drugą połowę 2023 roku. Rozbudowana instalacja będzie również skraplać zarówno biogaz wyprodukowany w Gladö Kvarn, jak i biogaz z zakładu produkcyjnego Scandinavian Biogas Henriksdal w Sztokholmie.

 

Jak podaje Scandinavian Biogas, zaletą skroplonego biometanu jest fakt, że jest on 6 razy gęstszy od sprzężonego gazu, dzięki czemu transport i użytkowanie staje się „znacznie bardziej opłacalne”, co umożliwia sprzedaż produktu w całej Europie.

 

Scandinavian Biogas będzie współpracować z Gasnätet Stockholm w zakresie infrastruktury gazowej oraz ze Stołecznym Zakładem Gospodarki Wodnej i Odpadów Komunalnych w Sztokholmie. Aspektem technologicznym w zakresie skraplania biogazu ma zająć się firma Air Liquide.

 

„Popyt na Bio-LNG wyraźnie rośnie. Bio-LNG jest coraz częściej stosowany w transporcie, ale wierzymy, że w przyszłości pojawi się również w żegludze i przemyśle ciężkim – powiedział Matti Vikkula, dyrektor generalny Scandinavian Biogas.

 

„Rośnie podaż surowców do produkcji biogazu. Dlatego wraz z naszymi partnerami zdecydowaliśmy się zainwestować w tę rozbudowę, dzięki której obiekt w Gladö Kvarn stanie się największym tego typu zakładem w północnej Europie.” - Komentuje Cecilia Hedqvist, dyrektor generalny Gasnätet Stockholm.

 

źródło: https://bit.ly/3HycE2S

 

  1. pl
  2. en
  3. uk

 

biometan@biometan.org

+48 797 560 223

Polityka Prywatności Stowarzyszenia

Skontaktuj się z nami

mail: biometan@biometan.org

tel. +48 797 560 223

 

 

 

Email: biometan@biometan.org

Telefon: +48 797 560 223

Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

Biuro w Warszawie:

Jana Pawła II 70/2

00-175 Warszawa

 

Jesteśmy członkami:

Jesteśmy członkami: