16 października 2024 w Warszawie odbyło się seminarium Polskiego Stowarzyszenia Biometanu i Polskiego Stowarzyszenia Producentów Biogazu Rolniczego, pn. ,,Utrzymanie konkurencyjności polskiego rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego w kontekście znakowania produktów śladem węglowym". W charakterze wykładowców wystąpili m.in. naukowcy z Uniwersytetów Przyrodniczych z Poznania i Lublina oraz SGGW:
 

  • prof. dr hab. inż. Adam Cieślak (Poznań)
  • prof. dr hab. Inz. Jacek Dach (Poznań)
  • dr hab. inż. Małgorzata Ziarno, prof. SGGW
  • dr hab. Andrzej Łozicki, prof. SGGW
  • dr hab. inż.  Alina Juśko, prof. UP w Lublinie
     

Głos zabrali również praktycy sektora biogazu i biometanu - Sylwia Koch-Kopyszko oraz Marek Pituła, oraz goście specjalni - dr inż. Delfina Rogowska, autor i kierownik Systemu KZR INiG – systemu certyfikacji zrównoważonej produkcji biopaliw i biopłynów i paliw z biomasy oraz dr Andrzej Wrębiak z Centrum Doradztwa Biznesowego Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej. 

W seminarium wzięło ok. 50 osób, przede wszystkim producenci rolni i przetwórcy sektora rolno - spożywczego oraz w tym przedstawiciele MRiRW, KOWR oraz NSZZ RI ,,Solidarność". 

 

W trakcie seminarium potwierdziły się tezy początkowe spotkania o znaczeniu eksportu rolno - spożywczego Polski dla naszej gospodarki oraz o szansach wykorzystania przez polskich producentów nieuniknionego wprowadzenia systemu znakowania produktów spożywczych tzw. „Śladem węglowym” do zwiększenia konkurencyjności naszych produktów na rynkach zagranicznych.

 

Mając całkiem niezłą pozycję wyjściową z relatywnie niskim śladem węglowym w stosunku do większości producentów zachodnioeuropejskich, po uruchomieniu pewnych prostych rezerw wynikających z rozwoju ciągle zaniedbanego sektora biogazowego i  biometanowego, możemy uzyskać rezultaty na poziomie liderów światowych, tym samym zwiększając swoją pozycję konkurencyjną.

 

Szczególne zainteresowanie wzbudziło wystąpienie jednego z uczestników seminarium, przedstawicieli przetwórców mleka, który opisał już funkcjonujący w ich zakładach mleczarskich system analizowania śladu węglowego w gospodarstwach rolnych, w tym system premiowania wyższą ceną skupu mleka od uczestników tego systemu.Seminarium zakończyło się panelem dyskusyjnym, w trakcie którego podsumowano najważniejsze aspekty spotkania.

 

W drugiej części spotkania miała miejsce prezentacja programu budowy biogazowni rolniczych w gospodarstwach rolnych o roboczej nazwie „6x9”, obejmujących budowę instalacji biogazowych produkujących energię elektryczną i cieplną w kogeneracji o mocy od 49 kW do 999 kW oraz praktyczną prezentacją na temat budowy biogazowni rolniczych.

Jest to wspólne przedsięwzięcie Polskiego Stowarzyszenia Biometanu oraz NSZZ „Solidarność” RI, którego celem jest budowa tanich i prostych w obsłudze instalacji dla rolników wykorzystujących przede wszystkim substraty powstające w ich gospodarstwach rolnych. 

 

Przedstawiono również koncepcją budowy przez spółdzielnie rolnicze większych instalacji do produkcji biometanu, w której kilku rolników - producentów biogazu jednoczy swoje siły w produkcji w jednym miejscu przez spółdzielnię której są członkami - biometanu.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło „Teraz Środowisko” a p. Katarzyna Zamorowska była osobą prowadzącą nasze spotkanie.

 

 

 

 

 

 

21 października 2024


Seminarium Polskiego Stowarzyszenia Biometanu i Polskiego Stowarzyszenia Producentów Biogazu Rolniczego

Marek Pituła, prezes  Polskiego Stowarzyszenia Biometanu
  1. pl
  2. en
  3. uk

 

biometan@biometan.org

+48 797 560 223

Polityka Prywatności Stowarzyszenia

Skontaktuj się z nami

mail: biometan@biometan.org

tel. +48 797 560 223

 

 

 

Email: biometan@biometan.org

Telefon: +48 797 560 223

Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

Biuro w Warszawie:

Jana Pawła II 70/2

00-175 Warszawa

 

Jesteśmy członkami:

Jesteśmy członkami: