Zmiana mającą szczególne znaczenie dla biometanu odnosi się do przepisu nakładającego na jednostki samorządu terytorialnego (z wyłączeniem gmin i powiatów, których liczba mieszkańców nie przekracza 50 000) obowiązek zapewnienia we flocie pojazdów komunikacji miejskiej określonej ilości autobusów zeroemisyjnych. Warto w tym miejscu wskazać, iż autobus miejski przejeżdża rocznie około 70 500 km [1].
Ustawodawca wprowadził nową kategorię pojazdów — autobusy napędzane biometanem, które na równych zasadach z innymi autobusami zeroemisyjnymi (przede wszystkim elektrycznymi) zaliczać się będą na poczet realizacji przedmiotowego obowiązku. Wymagana ilość tego rodzaju autobusów we flotach komunikacji miejskiej od 1 stycznia 2021 r wynosi 5%. W dalszej kolejności próg autobusów zeroemisyjnych lub napędzanych biometanem będzie podnoszony i wynosić będzie:
10%, od 1 stycznia 2023 r.
20%, od 1 stycznia 2025 r.
30% od 1 stycznia 2028 r.
Według stanu na koniec 2020 roku po polskich drogach poruszało się 10 725 pojazdów napędzanych CNG/LNG. Wynika to z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów opracowanych przez PZPM (Raport o niskoemisyjnej mobilności Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, KPMG w Polsce i SSW Pragmatic Solutions).
Obecnie łączna liczba autobusów zasilanych CNG wynosi blisko 800 w skali całego kraju [2].
Pojazdy napędzane aktualnie CNG lub LNG mogą bez konieczności dokonywania zmian technicznych korzystać z biometanu (bio-CNG lub bio-LNG, czyli zamiennika sprężonego lub skroplonego gazu ziemnego).
Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, dodatkowo rozszerzono katalog pojazdów jakie mogą być brane pod uwagę przy obliczaniu autobusów niskoemisyjnych o autobusy napędzane biometanem. Jest to uzasadnione, po pierwsze, poszerzeniem katalogu dostępnych pojazdów, jakie mogą być wykorzystane przy modernizacji taboru,zaś po drugie tym, że biometan wykorzystywany jako paliwo w transporcie, biorąc pod uwagę również jego produkcję jest paliwem niskoemisyjnym. Zmiana ta będzie również stymulować rynek biometanu w Polsce.
Źródło: