Wokół tematu wykorzystania wodoru jako paliwa, w Unii Europejskiej toczy się gorąca dyskusja. Ma on stać się środkiem do realizacji tzw. Zielonego Ładu. Do produkcji czystego wodoru niezbędne są inne paliwa, jak choćby gaz ziemny, który ma w Brukseli wielu przeciwników.
Niedawno Komisja Europejska ogłosiła unijną strategię wodorową. Składają się na nią inwestycje, regulacje prawne i prace badawcze. Zamiarem jest, aby wodór zdominował wszystkie energochłonne gałęzie przemysłu a także sektory zależne od węgla.
Aktualnie w gospodarce dominuje tzw. wodór „szary” czyli taki, do którego produkcji wykorzystywane są paliwa kopalne. Z oczywistych względów Unia Europejska nie jest zainteresowana finansowaniem takich technologii. W związku z tym aktualnie poszukuje się możliwości dla rozwoju produkcji „zielonego” wodoru.
Na ostatnim posiedzeniu komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego odbyła się dyskusja poświęcona m.in. technologiom wodorowym. Podczas tego posiedzenia wskazano, że problemem w rozwoju paliwa wodorowego będzie dystrybucja i bardzo wysokie koszty nowych rurociągów wodorowych. Konieczne będzie zatem wykorzystanie istniejącej infrastruktury gazowej. Komisja Europejska jeszcze tego lata ma opublikować kryteria w tej sprawie. Można się więc spodziewać, że duża część środków przeznaczonych na dostosowanie istniejącej infrastruktury do produkcji i dystrybucji wodoru trafi do Polski.
Źródło: wnp energetyka
Treść całego artykułu dostępna pod adresem: https://www.wnp.pl/energetyka/wodor-paliwo-przyszlosci-napedzane-gazem,406851.html
biometan@biometan.org
+48 797 560 223
mail: biometan@biometan.org
tel. +48 797 560 223
Email: biometan@biometan.org
Telefon: +48 797 560 223
Godziny pracy: Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00
Biuro w Warszawie:
Jana Pawła II 70/2
00-175 Warszawa