Jesteśmy członkami:

Jesteśmy członkami: 

 

E-mail: biometan@biometan.org

Telefon: +48 797 560 223

Godziny pracy biura: Poniedziałek - Piątek 8.00 - 16.00

 

Adres korespondencyjny

Grzybowska 87 Concept Tower

00-844 Warszawa

 

Skontaktuj się z nami

mail: mp@biometan.org

tel. +48 608550931

 

 

biometan@biometan.org

+48 797 560 223

 

  1. pl
  2. en
  3. uk
biometan biogaz autobus


Wodór - paliwo przyszłości z gazu

16 lipca 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wokół tematu wykorzystania wodoru jako paliwa, w Unii Europejskiej toczy się gorąca dyskusja. Ma on stać się środkiem do realizacji tzw. Zielonego Ładu. Do produkcji czystego wodoru niezbędne są inne paliwa, jak choćby gaz ziemny, który ma w Brukseli wielu przeciwników.

 

Niedawno Komisja Europejska ogłosiła unijną strategię wodorową. Składają się na nią inwestycje, regulacje prawne i prace badawcze. Zamiarem jest, aby wodór zdominował wszystkie energochłonne gałęzie przemysłu a także sektory zależne od węgla.

 

Aktualnie w gospodarce dominuje tzw. wodór „szary” czyli taki, do którego produkcji wykorzystywane są paliwa kopalne. Z oczywistych względów Unia Europejska nie jest zainteresowana finansowaniem takich technologii. W związku z tym aktualnie poszukuje się możliwości dla rozwoju produkcji „zielonego” wodoru.

 

Na ostatnim posiedzeniu komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego odbyła się dyskusja poświęcona m.in. technologiom wodorowym. Podczas tego posiedzenia wskazano, że problemem w rozwoju paliwa wodorowego będzie dystrybucja i bardzo wysokie koszty nowych rurociągów wodorowych. Konieczne będzie zatem wykorzystanie istniejącej infrastruktury gazowej. Komisja Europejska jeszcze tego lata ma opublikować kryteria w tej sprawie. Można się więc spodziewać, że duża część środków przeznaczonych na dostosowanie istniejącej infrastruktury do produkcji i dystrybucji wodoru trafi do Polski.

 

Źródło: wnp energetyka

Treść całego artykułu dostępna pod adresem: https://www.wnp.pl/energetyka/wodor-paliwo-przyszlosci-napedzane-gazem,406851.html